10 נקודות על מע"מ 0


שתפו בפייסבוק

1. למה בכלל אתם חייבים לדעת מה זה חוק מע"מ 0?

כי זה שווה לכם הרבה כסף!
אנחנו במדלן שמנו לב שכולם רבים על הפוליטיקה במקום להסביר לכם מה זה בכלל מעמ אפס, ויותר חשוב, איך להנות מההטבה מבלי לעשות טעויות כואבות בדרך.
מדלן המומחית בניתוח שוק הנדל"ן תנסה כאן להסביר לכם מה זה בכלל מעמ 0, ומהן ההזדמנויות, והכי חשוב - מה הסכנות. וכן, יש גם כאלה...
חשוב לנו רק להבהיר שהמדריך הזה נכתב על דעתנו והוא איננו מטעם הממשלה או כל גורם רישמי אחר.

2. אז המדינה באמת מחלקת לאזרחים מיליארדים?

מתי בפעם האחרונה קיבלתם מהמדינה צ'ק של 250,000 ₪?
זה בדיוק מה שעושה חוק מע"מ אפס, הוא מאפשר לכם לקנות דירה חדשה מקבלן מבלי שתצטרכו לשלם את המע"מ.
כמה זמן היה לוקח לכם לחסוך כזה סכום? גם אם אתם מבני המזל שיכולים להרשות לעצמם לחסוך סכום של 5,000 ש"ח בכל חודש, היה לוקח לכם יותר מ-4 שנים לחסוך את הסכום!

3. מי זכאי להטבה?

תוכלו להעריך את הזכאות שלכם בעזרת השאלות בטופס שהכנו לכם בתחתית המאמר. אם נשים בצד לרגע את הפרטים הקטנים, אז כדי שתזכו בהטבה זו צריכה להיות הדירה הראשונה שאתם רוכשים, ואפילו אם רק לאחד מבני הזוג ישנה או הייתה דירה בבעלותו לאחר שנת 1995 (אפילו אם כבר מכר אותה) אתם לא זכאים...
מעבר לזה, אתם צריכים להיות הורים לילד או פשוט בני 35 ומעלה.

4. מצאתי את דירת החלומות. האם אקבל את ההטבה?

לא בהכרח, כמו שיש דרישות מכם הרוכשים, ישנם גם מספר תנאים שדירה צריכה לקיים כדי שתוכלו לקנות אותה ללא מעמ. ראשית, הדירה חייבת להיות דירה חדשה מקבלן. קבוצות רכישה, יד שניה כמו חדשה וכו' לא יזכו אתכם בהטבה.
מחיר הדירה, לפני הפטור ממע"מ, חייב להיות פחות מ-1,600,000 ₪ אם שירתתם בצבא או בשירות לאומי. אם זה לא רלונטי לכם, רק דירה חדשה עד 950,000 ₪ תוכל לזכות אתכם.
אבל כאן לא נגמר הסיפור, השמאי הממשלתי הראשי ייקבע לכל אזור ואזור בארץ תקרת מחיר למטר רבוע בדירה. רק בדירות שבהן המחיר למטר מרובע יהיה נמוך מהמחיר שקבע השמאי הממשלתי תוכלו לקבל פטור מתשלום המע"מ.
זה אולי נשמע קצת מסובך, אבל האמת היא שאתם רק צריכים לוודא שאתם אישית זכאים להטבה (סעיף 3 למעלה, והטופס שהכנו בשבילכם בתחתית המאמר), ולקנות דירה שהקבלן אמר עליה שהיא מוטבת. כלומר הקבלן הוא זה שאחראי לוודא שהדירה "מוטבת" ותאפשר לכם לפי החוק לקבל את הפטור. אם הקבלן יטעה ויציין שהדירה "מוטבת" כשהיא לא, הוא יצטרך לשלם את המע"מ... באסה בשבילו.

5. קניתם דירה בהטבת מע"מ 0. האם זאת עסקת חייכם?

לא! כלומר אולי. זאת לא חכמה גדלה לקנות דירה במסגרת ההטבה ב-1,500,000 ₪ אם רק לפני חודש הקבלן מכר דירה דומה ב-1,300,000 ₪. במקרה כזה כל ההטבה תתגלגל לכיס של הקבלן ולא לכיס שלכם, אתם ממש לא רוצים שזה יקרה!
עכשיו אתם מבינים מדוע השמאי הממשלתי הראשי קובע תקרת מחיר לכל אזור - הוא מנסה למנוע מהקבלנים להעלות את מחירי הדירות ולבלוע לכם את ההטבה.
אבל הפתרון הזה לא בדיוק מושלם. בחלק מהדירות יוכלו הקבלנים להעלות את המחיר בצורה כזו שלא תשאר לכם הרבה מההטבה... אלה כנראה הדירות שכדאי לכם לחשוב טוב טוב לפני שתקנו. אבל רגע - איך יודעים בכמה בכלל מכר הקבלן לפני חודש, שבוע או שנה?
בדיוק בשביל זה אתם במדלן. האתר היחידי שחושף בכמה באמת מוכרים הקבלנים, באלפי פרויקטים חדשים בכל רחבי הארץ. לפני שאתם הולכים למשרדי המכירות, כדאי שתבדקו את הפרויקט במדלן ותגיעו לפגישה מוכנים.

6. ישארו לי בכלל דירות?

לפחות בשלב הראשון, לא יהיו מספיק דירות בשביל כל המשפחות שירצו לקנות במסגרת ההטבה. אך חשוב מאוד שלא תתנו לאנשים להפחיד אתכם, כאילו אתם חייבים להקים אוהל לפני משרדי המכירות, ולקנות כל דירה שיציעו לכם, על מנת שלא לפספס את ההטבה. אם תנהגו בפזיזות, אתם עלולים להיות אלה שיקנו את הדירות שהקפיצו להם את המחיר, הדירות מהפסקה הקודמת...
חשוב שתדעו כי הטבת מע"מ אפס מתוכננת לשבע שנים - וזה הרבה זמן. מאחר שלדירות מוטבות צפוי ביקוש גדול, הקבלנים ירצו לבנות הרבה דירות כאלו. ולכן, גם אם לא תצליחו למצוא דירה מתאימה היום או מחר, יכול להיות שכדאי לכם לחכות אפילו שנה או שנתיים על מנת לקבל את הצ'ק מהמדינה. אם גם אתם לא מנהלים במקרה באיזה בנק, כנראה שגם לכם זה יכול לחסוך הרבה מאוד כסף.

7. אתם רוצים לגור רק במרכז. מע"מ 0 בכלל רלוונטי לכם?

אכן, בערים יקרות כמו ת"א, גבעתיים, רמת גן יהיה קשה למצוא דירות זכאיות להטבה (עדיין כדאי להירשם בטופס שבסוף כדי שנשלח לכם מייל ברגע שנדע שכאלו קיימות). אבל מה אתם צריכים לעשות אם החלטתם לגור בכל מחיר במקומות היקרים האלו?
חשוב לזכור שברגע שאתם רוכשים דירה אתם מאבדים את הזכות שלכם לרכוש דירה מוטבת בעתיד, כלומר אתם מוותרים על מתנה של 120-240 אלף ש"ח מהמדינה.
אם אתם בכל זאת לא רוצים לגור יותר רחוק, אבל גם לא רוצים לזרוק את המתנה של המדינה לפח - אתם לא באמת חייבים. החוק לא מחייב אתכם לגור בדירה שאתם רוכשים במסגרת ההטבה. כלומר תוכלו לרכוש דירה מוטבת, להנות מההטבה ולהשכיר אותה - ובמקביל להמשיך לשכור בכל במקום בו אתם באמת רוצים לגור. אתם אמנם מחויבים להחזיק את הדירה בבעלותכם למשך חמש שנים, אך אחר כך תוכלו למכור את הדירה ולרכוש איפה שתרצו לגדל את המשפחה שלכם.
האם הטבה של עד רבע מליון ש"ח שווה את כל המאמץ הזה? זאת ההחלטה שלכם!

8. יש לכם כבר דירה. למה זה רלוונטי לכם?

חוק מעמ אפס הוא מהלך בהיקף עצום, שצפוי להשפיע מאוד על כל שוק הדירות ועל ערך הדירה שבבעלותכם.
כמובן, אף אחד לא יודע מה באמת יקרה. עדיין, אתם צריכים להבין שהממשלה בעצם מעניקה מליארדים לרוכשי הדירות כדי שיקנו דירה מקבלן. כלומר, לא את דירת היד שניה שלכם.
ההטבה הופכת את הדירות המוטבות מקבלנים להרבה הרבה יותר אטרקטיביות לרוכשים מהדירה שלכם . אם אתם מתכננים למכור את הדירה, ולא משנה אם בשביל לשדרג אותה או כי קניתם אותה להשקעה, הביקוש לדירה שלכם עלול לרדת, פחות רוכשים יתקשרו, ובסופו של דבר, ייתכן שתצטרכו להתגמש במחיר כדי להפוך את הדירה שלכם להיות רלוונטית בכלל לרוכשים.

9.האם תוכלו לקנות דירה במקומות שעד היום היו יקרים מדי בשבילכם?

אמנם השמאי הממשלתי עוד לא ממש קבע את תקרות המחיר להטבה באזורים השונים. אבל אפשר לנסות לתת הערכה גסה כדי להבין אילו דירות התקציב שלכם מאפשר לקנות במסגרת הטבת מעמ 0. מאוד יכול להיות שפתאום נמצאות בהישג ידכם שכונות שעד עכשיו היו "מחוץ למשחק" בשבילכם.

כך למשל, בשכונה הירוקה ביבנה, דירת 4 חדרים, 100 מטר מרובע, 10 מ"ר מרפסת + חניה נמכרת היום סביב 1.35 מליון ש"ח, אותה דירה תוכל להמכר עם הטבת המע"מ עד כ-1.15 מליון ש"ח (כאמור, זאת הערכה בלבד!). תמלאו את פרטיכם והתקציב שלכם בטופס, ואנחנו נדאג לשלוח לכם פרויקטים מתאימים ברגע שיהיה מידע על כך.

רק מזכירים לכם שוב, שלא כל דירה מוטבת היא בהכרח עסקה משתלמת כאן בדיוק האחריות - והחובה שלכם! אתם חייבים לבדוק במדלן בכמה בדיוק נמכרו דירות דומות...

10. אז מה עושים עכשיו?

החוק עוד לא אושר, כך שעדיין אי אפשר לקנות דירה במסגרת ההטבה. אבל הכרחי להתכונן מראש - מלאו את הטופס שלפניכם, כדי לבדוק אם אתם בכלל זכאים להטבה, וכדי להשאר מעודכנים ולקבל הצעות רלוונטיות. אנחנו נשלח לכם את כל המידע וההצעות שיוכלו לעזור לכם לעשות את ההחלטה הנכונה ביותר בשבילכם. וכמו תמיד זכרו: ידע הוא כוח. ובמדלן, כל הידע בשבילכם ובחינם!

הרשמו לעדכונים ממדלן על מחיר למשתכן

@

איזה דירה אתם מחפשים?

מלאו את הטופס להערכת* זכאות למחיר למשתכן:


*הבהרה: האמור אינו ייעוץ משפטי או שמאי ולא ניתן להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקאות. האמור אינו ממצה ואינו מציג את כל הדרישות והתנאים. בכל עסקה יש לקבל ייעוץ ספציפי מבעל מקצוע מתאים. הצעת החוק טרם אושרה. ייתכן שהחוק כשיאושר יכלול שינויים שאינם באים לידי ביטוי בסקירה זו. למרות מאמצים רבים לבדוק את איכות ונכונות המידע, אתר מדלן אינו אחראי לנכונותו של המידע, וכל שימוש בו נעשה על אחריות המשתמש, כמפורט בתנאי השימוש. ט.ל.ח