בית ספר עליה, חיפה

מידע כללי על בית ספר עליה, חיפה

מדד מדלן: 25

כתובת: חיפה, העליה השניה 27

סוג: יסודי

כיתות: א - ו

פיקוח: ממלכתי

סוג חינוך: רגיל

מספר תלמידים: 99

מספר כיתות: 6

תלמידים בכיתה: 18.2

שנת הקמה: 1950

טלפון: 04-8522105

מנהל/ת: אילנית בנית פיטרושקה

רשות חינוך: חיפה

יום לימודים ארוך: לא

באופק חדש: כן

סוג חינוך: רגיל

מעמד ביה"ס: רשמי

שפת לימוד: עברית

סקטור: יהודי

בחינות המיצ"ב

תוצאות בחינות המיצ"ב שנערכו בשנים האחרונות בבית הספר:

כיתה ה`, 2013

ומ

עשירון מדע וטכנולוגיה: 3
עשירון אנגלית: 2

כיתה ב`, 2011

עשירון עברית: 4

כיתה ה`, 2011

ומ

עשירון מתמטיקה: 3
עשירון עברית: 2

כיתה ה`, 2009

ומ

עשירון מדע וטכנולוגיה: 9
עשירון אנגלית: 7

מה חושבים התלמידים והמורים על האווירה בבית הספר?

בבחינת המיצ"ב ממלאים התמידים והמורים שאלון בו הם מציינים אם הם מסכימים עם הגדים שונים על בית הספר ואווירת הלימודים. בטבלה הבאה מוצגים אחוז התמידים או המורים שהסכימו עם ההגדים בבחינה בשנת 2013.

שכבה ה'-ו'
בבית הספר יש חבורות של תלמידים אלימים המציקים לתלמידים אחרים ופוגעים בהם 13%
לפעמים אני מפחד ללכת לבית הספר, כי יש בו תלמידים שמתנהגים באלימות 3%
בחודש האחרון קיבלתי מכה או בעיטה או אגרוף מאחד התלמידים שרצה לפגוע בי 13%
בחודש האחרון אחד התלמידים איים שיפגע בי בבית הספר או אחרי הלימודים 3%
בחודש האחרון הטילו עלי 'חרם': קבוצת תלמידים לא רצתה לדבר או לשחק איתי 4%
בחודש האחרון מישהו מהתלמידים קילל אותי בכוונה לפגוע בי 17%
בחודש האחרון תלמידים מבית הספר שברו או הרסו ציוד של בית הספר 31%
כשעצוב לי או כשרע לי, אני מרגיש נוח לדבר על זה עם מישהו מהמורים שלי 68%
בחודש האחרון מישהו מהמורים לעג לי או העליב אותי או השפיל אותי במילים 10%
רוב המורים מכבדים את מה שאני חושב ומרגיש 81%
טוב לי בבית הספר 94%
בכיתה שלי יש תלמידים שמתחצפים למורים 26%
המורים צריכים לחכות הרבה זמן בתחילת השיעור עד השתלמידים מפסיקים להרעיש 7%
את חשה שמוטל עליך עומס עבודה כבד מדי (שאלה למורות) 33%
את חשה שהתעייפת מעבודת ההוראה (שאלה למורות) 17%
את שבעת רצון מעבודתך כמורה (שאלה למורות) 100%

מה אתם חושבים על בית הספר עליה, חיפה?

מפת הסביבה

 • מגורים
 • מסחר או תעשייה
 • מבנה ציבורי
 • פארק, גינה
 • אחר

הכירו את השכונה: בת גלים

מחירי דירות:

מדד מדלן*: 797,000 ש"ח

מדד למ"ר: 13,400 ש"ח
מספר הדירות שנמכרו: 32

מחירי שכירות מבוקשים:

מדד השכירות של מדלן*: 2,760 ש"ח

מדד שכירות למ"ר: 43 ש"ח
מדד תשואת שכירות: 3.7%

מחירון דירות לפי חדרים

חדרים יד שניה משנות ה-70 וה-80 יד שניה עד שנות ה-70
2 - 585,000
3 - 659,000
4 1,218,000 -

מחירון שכירות מבוקשת לפי חדרים

חדרים שכירות מבוקשת תשואה
2 2,520 4.6%
2.5 2,550 -
3 2,610 4%
3.5 3,210 -
4 3,750 3.5%
דירות מיוחדות 2,430 -
שכונת בת גלים אמנם פסטורלית ושקטה, אך מנותקת משאר העיר. מסילת הרכבת והתחנה המרכזית הנטושה "בת גלים" יוצרות חיץ בין לשון האדמה שעליה השכונה בנויה לבין יתר העיר. הבאים והיוצאים מהשכונה אמנם יכולים להשתמש ברכבת, מטרונית ואוטובוסים, אבל אם תרצו להגיע ממנה ברגל אל השכונות הסמוכות תעמדו בפני משימה לא פשוטה, היות ולשכונה יש שתי כניסות בלבד ורק אחת מהן (צומת דולפין) מתאימה למעבר הולכי רגל. ניתוק השכונה מעלה את התלות של התושבים ברכב הפרטי, מקטין את מגוון אפשרויות המסחר, בילוי וקהילה, במיוחד לילדים ומבוגרים אשר לא משתמשים ברכב ובשורה התחתונה פוגע בחוויה העירונית של התושבים.
שכונת בת גלים מוקפת בים משלושה כיוונים ובמרחק הליכה קצר של כ-200 מ' תגיעו אל החוף. השכונה נבנתה בשנות ה-20-30 של המאה הקודמת, לא עברה תהליכי התחדשות מאז ונמצאת במצב מאוד מוזנח, האוכלוסייה בה חלשה והיא יחסית מנותקת מיתר השכונות בעיר. כל זאת, יחד עם התופעה החיפאית בה ככל שמתקרבים למים המחירים יורדים, נוצר מצב בו דירת 3 חדרים בבת גלים עולה בממוצע כ-730,000 ש"ח בלבד – כחמישית מהמחיר של דירה מקבילה בת"א-יפו. אף על פי כן, לשכונה יתרונות רבים – בית החולים רמב"ם אשר נמצא בה מספק מקומות עבודה רבים, הבניה נמוכה וישנם מבנים רבים לשימור, אך היתרון הבולט ביותר הוא תחנת הרכבת שנמצאת במרחק הליכה של דקות ספורות. זמן הנסיעה משם לת"א הוא 50 דקות בלבד.
בשנת 2009, האגף התת קרקעי החדש של בית החולים רמב"ם הוצף תוך כדי תהליך הבניה כאשר חפרו עבורו בור בעומק 15 מ' מתחת לפני הקרקע. בעקבות האגם המלאכותי שנוצר לפתע, קבעו המומחים כי הקרקע בבת גלים לא מתאימה לבניית חניונים תת קרקעיים עמוקים היות והיא קרובה מדי לקו החוף ובשטחה ישנם מי תהום רבים. אם תכניות הבינוי רחבות ההיקף המתוכננות בשכונה יאושרו ואכן יתווספו אלפי דירות חדשות – ידרשו אלפי מקומות חניה על מנת לעמוד בתקן אך מצד שני, חציבת חניונים תת קרקעיים לעומק רב תהיה מסורבלת ויקרה ולכן סביר להניח כי היזמים יבקשו להקטין את דרישות תקן למספר חניות פר דירה או לחילופין להגדיל את היקף החניות על פני הקרקע. אם הדבר יתממש צפוי להיות עומס חניה ברחובות השכונה אשר צפוי להשפיע לרעה על תושבי השכונה הקיימים והחדשים כאחד.
במידה ותכניות העירייה יתממשו, השכונה תשנה את פניה מקצה אל הקצה. משכונת חוף ים תיכונית שקטה וירוקה עם אוכלוסיה מזדקנת היא תהפוך לשכונת מגדלי יוקרה צפופה ובהתאם ישתנה כל מרקם החיים המוכר לתושבים היום. תכנית המתאר החדשה של חיפה (חפ/2000) אשר נמצאת בתהליכי אישור בימי אלו מותירה את חלקו המזרחי של השכונה ללא כל מגבלות על גובה הבניה. תכנית זו מהווה בסיס לתוספת אלפי יחידות דיור חדשות המתוכננות להיבנות משני צידי דרך ההגנה (כביש 4) ועל שטחו של בסיס חיל הים הצפוי להתפנות. משמעות הדבר היא שלשכונה השקטה עם סגנון הבנייה הנמוך והמבנים הרבים לשימור יכולים להתווסף בשנים הקרובות מגדלי מגורים רבים שיגדילו את הצפיפות בשכונה, ישנו את אופי האוכלוסייה באופן ניכר, יעלו את ערכי הנדל"ן, יסתירו את הנוף לים לחלק מהתושבים ויעמיסו על עורקי התחבורה בשכונה היות ויש ממנה שתי יציאות בלבד. אם אתם מתעניינים בדירה במגדל חדש עם נוף לים משלושה כיוונים חשוב שתדעו כי למרות שהעירייה ומשרד הפנים מקדמים במרץ את אישור התכניות, תכנית המתאר שאמורה לאפשר את נפחי הבניה העצומים עדיין לא אושרה כך שהתהליך לא צפוי לקרות בשנים הקרובות.
בשכונה קיים היצע בעיקר של דירות קטנות בנות 3 חדרים. משפחה המחפשת דירה גדולה יותר, בת 4 או 5 חדרים, תתקשה למצוא את מבוקשה בשכונה (בשנים האחרונות פחות מכ-20% מהעסקאות היו בדירות 4 או 5 חדרים!). משפחה צעירה בתחילת דרכה בהחלט יכולה להסתפק בדירת 3 חדרים, אבל חשוב להסתכל גם צעד אחד קדימה, כשהמשפחה תתרחב (2-3 ילדים) ותרצה לשדרג לדירת 4 או 5 חדרים היא כנראה תאלץ לעזוב את השכונה. האם כדאי למשפחה צעירה להקים את ביתה בשכונה למרות שיתכן וכעבור מספר שנים תאלץ לעבור לסביבת מגורים חדשה בשכונה אחרת? בהחלט נקודה למחשבה. גם אם דירת 3 חדרים עונה לצרכים שלכם כיום, כדאי לבדוק האם יש היצע רחב גם של דירות 4 ו-5 חדרים ולהכניס זאת לסל השיקולים שלכם בעת בחירת שכונת המגורים.
בת גלים נמנית בין השכונות בחיפה שמחירי הדירות בהן עלו הכי הרבה במהלך שמונה השנים האחרונות, עליה של כ-166%! עם זאת, נראה שהפוטנציאל של השכונה עדיין רחוק ממיצוי, כשלאחרונה קבינט הדיור הכריז על קידום בניית כ-1,000 דירות במקום בסיס חיל הים שממוקם בשכונה. תנופת ההתחדשות יכולה להביא להמשך השבחת המחיר של כלל הדירות בשכונה, כפי שניתן לראות במקרים דומים.
שכונת בת גלים היא שכונה יחידה במינה בחיפה ובארץ בכלל. היא תוכננה ונבנתה בשנות ה-20 ומתאפיינת בבניה נמוכה ומבנים רבים לשימור. הים התיכון מקיף את השכונה משלושה כיוונים וניתן להגיע אליו במרחק הליכה קצר מכל מקום בשכונה. בנוסף, בת גלים היא אחת השכונות החופיות היחידות בארץ בהן ישנה תחנת רכבת במרחק הליכה נגיש. נכון להיום השכונה נמצאת במצב מוזנח וירוד והאוכלוסייה בה מזדקנת, אך ישנן תכניות שונות להתחדשות השכונה ושינוי אופיה מן הקצה אל הקצה, בין היתר ע"י תוספת של אלפי דירות חדשות, פינוי בסיס חיל הים שנמצא בתוך השכונה ובניית מגדלי מגורים רבי קומות עם נוף לים ולהר הכרמל.

השכנים

השכונה מאופיינת באוכלוסיה חלשה מבחינה חברתית-כלכלית ומזדקנת – יעיד על כך מספר התלמידים הנמוך בבית הספר. כמו כן בשכונה מתגוררת אוכלוסיה גדולה של ותיקים לצד עולים חדשים מברה”מ.

הבתים

דרומית לרחוב העליה השניה רוב הבתים הם שיכוני רכבת ישנים משנות ה-50, כאשר צפונית לרחוב נמצא ריכוז גבוה של מבנים משנות ה-20 וה-30 שתוכננו בסגנון הבאוהאוס ובסגנון האקלקטי.

מחוץ לבית

מספר חופי רחצה מוסדרים ונוחים לשימוש, טיילת לאורך החוף, רכבל תיירותי להר הכרמל, מנזר הכרמליתיות בכניסה לרמב"ם, גן גדול על הטיילת וגינה קהילתית שמטופלת ומטופחת ע"י התושבים.

במרחק הליכה

השכונה יחסית מנותקת מחיפה ולכן סביר להניח שלא תוכלו להימנע מלהחזיק רכב פרטי אך בתוך השכונה תוכלו להגיע במרחק הליכה אל תחנת הרכבת "בת גלים", בית החולים רמב"ם וחוף הים.

חניה ורכב

השכונה צמודה לדרך ההגנה (כביש 4) ולאחרונה נפתחה בה יציאה דרומית ומהירה לכביש הראשי. עומס החניה בשכונה הוא בינוני אך גם אם לא תמצאו מקום חניה מתחת לבית עדיין תוכלו לחזור הביתה בקלות היות והשכונה מישורית לגמרי.

ניידות

בשכונה עוברים כמעט כל אמצעי התחבורה של חיפה: רכבת, מטרונית, אוטובוסים ואפילו הרכבל. אמנם האחרון מתפקד כאתר תיירותי, אך הוא מגיע במהירות לסטלה מאריס ולכרמל צרפתי.

מסחר ושירותים

רוב המסחר בשכונה מתרכז ברחוב העליה השניה ושם תמצאו מכולות, סופר גדול, בנק, קופת חולים וכל השירותים הנלווים, וכמובן בית החולים רמב"ם. בטיילת החוף אפשר למצוא מספר מצומצם של מסעדות ומקומות בילוי.

חינוך וקהילה

בשכונה שני בתי ספר: בי"ס יסודי "עליה" המדורג נמוך מאוד במדד החינוך של מדלן ובו 100 תלמידים בלבד (כיתה אחת בשכבה). בית הספר השני, ברכ"ה (בני ציון, רמב"ם, כרמל), נמצא בבית החולים רמב"ם והוא מיועד לילדים המאושפזים לתקופות ארוכות. בבית הספר לומדים תלמידי כיתות א' עד י"ב, תוך לימוד חוויתי בסביבות ממוחשבות ותוך התחשבות במצבם הרפואי.

תכנון עתידי

במידה ותכניות העירייה יתממשו, השכונה צפויה להפוך משכונת חוף ים תיכונית שקטה וירוקה עם אוכלוסיה חלשה ומזדקנת לשכונת מגדלי יוקרה צפופה ובהתאם ישתנה כל מרקם החיים המוכר לתושבים היום. התכניות מדברות על תוספת מגדלי מגורים רבים שיכילו אלפי יחידות דיור חדשות. התכניות תלויות במספר תהליכים מקדימים כגון פינוי בסיס חיל הים ושיקוע מסילת הרכבת לכן השינוי לא צפוי לקרות בשנים הקרובות.

תעסוקה

בשכונה נמצאים בית החולים רמב"ם ובה"ד חיל הים, כך שהעובדים והמשרתים בהם יוכלו למצוא בה מגורים זולים בקרבת מקום העבודה. עבור מי שעובדים מחוץ לחיפה, הנגישות מהשכונה נוחה ביותר היות וישנה תחנת רכבת במרחק הליכה של דקות ספורות.

מה חושבים השכנים על השכונה?

תחושת קהילה: (6)
מתאים למשפחות: (6)
מתאים לרווקים: (6)
מתאים לפנסיונרים: (6)

בתי ספר: (4)
גני ילדים: (5)

תחבורה ברכב: (5)
ביטחון אישי: (6)
נקיון ותחזוקה: (6)
חניה: (6)
נוחה להולכי רגל: (6)
תחבורה ציבורית: (6)

גינות ופארקים: (6)
קניות ומסעדות: (6)
בילוי ופנאי: (6)

מתאים לחילונים: (6)
מתאים לדתיים: (6)
מתאים לחרדים: (6)

יתרונות:

 • קרוב לים ,
 • ים ועוד ים, מגוון אוכלוסיה מעניינת, שטוח (טוב להליכה ורכיבה), תחנת רכבת בשכונה, נגישות טובה למרבית היעדים
 • ים ועוד ים, מגוון אוכלוסיה מעניינת, שטוח (טוב להליכה ורכיבה), תחנת רכבת בשכונה, נגישות טובה למרבית היעדים
 • אויר ים מדהים. נוף ים והר מדהימים. נגישות לתחבורה- רכבת/ רכבל/ מטרונית/ אוטובוסים/ נמל. נגישות לבית חולים וקופת חולים. סופרמרקט, דואר, מכולת- הכל במרחק הליכה. לא עמוס. ערך ...
 • הליכה לים מכל מקום בשכונה, מגוון של אוכלוסייה, תחבורה ציבורית מעולה- רכבת, אוטובוס, מטרונית. הרבה מרחבים ציבוריים וקהילתיים- טיילת בים, גינה קהילתית, פארק כלבים, בר שכונתי ...

חסרונות:

 • חוסר פיתוח תשתיות בשכונה
 • הזנחה של העירייה, תכנון עירוני שגוי ולקוי של העירייה
 • הזנחה של העירייה, תכנון עירוני שגוי ולקוי של העירייה
 • מוזנחת. אוכלוסיה חלשה ברובה.
 • עירייה לא משקיעה בטיפוח ובניקיון
אחוז אקדמאים: 28%
שכר ממוצע: 5,740 ₪
מפלגה מובילה בבחירות: הליכוד, 26%
שנת בניה ממוצעת: 1970
מוצא: אירופה-ברה"מ, 53%
תעסוקה: לא עובדים, 45%
נפשות בדירה: 2.2
*הנתונים מבוססים על עיבוד נתוני הלמ"ס, ועדת הבחירות המרכזית ועוד
   
מבוסס על עיבוד דיווחי רשות המיסים

מחפשים דירה? קבלו להצעות באזור

בהרשמה אני מאשר קבלת דיוורים ופרסומות בהתאם לתנאי השימוש

חינוך בבת גלים לחצו כאן לחינוך בשכונה

כללי

מספר בתי ספר: 5

מספר תלמידים בכיתה: 29

מספר תלמידים: 1,173

השגים במיצ"ב בסביבה

מדד מדלן: 87

שנת בחינה אחרונה: 2013

מדד מתמטיקה: 9

מדד מדע וטכנולוגיה: 9

מדד אנגלית: 8

מדד עברית: 8

חוות דעת על בתי הספר בשכונה

יתרונות:

 • בית ספר קטן, יש יחס אישי לכל תלמיד, מורים ...
 • יש למי לפנות, יש עם מי לדבר. אנשים טובים, ...
 • רמת לימודים גבוהה, חלק מהמורים ממש טובים, ...
 • יש מורים ממש נחמדים שתומכים ועוזרים לנו וט...

חסרונות:

 • אין לו מספיק תקציב, האיחוד עם החטיבה... (מ...
 • אין תקציב לדברים רבים. לפעמים דברים נופלים...
 • לחץ אדיר!!יש המון מבחנים, שיעורי בית, עבוד...
 • יש הרבה עומס בצורה אין זמן לתחביבים או חבר...

בתי ספר בסביבה

שם שכבה פיקוח מדד מדלן שנת בחינה אחרונה אחוז התלמידים שקיבלו בעיטה או אגרוף בחודש הבחינה אחוז המורות שדווחו על שחיקה אחוז התלמידים שטוב להם בביה"ס
רעות לאומנויות, חיפה תיכון, חט"ב ממלכתי 100 2012 10 18 82
חטב ליאו בק, חיפה חט"ב ממלכתי 95 2013 15 13 81
ליאו באק, חיפה יסודי ממלכתי 78 2013 15 36 84
טשרניחובסקי, חיפה יסודי ממלכתי 78 2012 19 56 76
מוריה, חיפה יסודי ממלכתי דתי 70 2012 20 10 95
יבניאלי, חיפה יסודי ממלכתי 63 2012 13 96
שלוה, חיפה יסודי ממלכתי 45 2013 17 17 78
דרור, חיפה יסודי ממלכתי 38 2012 16 29 66
עירוני א', חיפה תיכון, חט"ב ממלכתי 33 2013 19 46 73
עליה, חיפה יסודי ממלכתי 25 2013 13 17 94
הנריטה סאלד, חיפה יסודי ממלכתי
הלב הקדוש, חיפה יסודי, תיכון ממלכתי
מקיף שיזף אלמותנבי, חיפה תיכון, חט"ב ממלכתי
אורתודוקסי ערבי, חיפה תיכון ממלכתי
ברכ"ה - כתות חולים, חיפה יסודי ממלכתי
מקיף ליאו בק, חיפה תיכון ממלכתי
לבתי ספר המסומנים ב-(*) דירוג חלקי מאחר ופרסמו רק חלק מציוני הליב"ה. הדירוג יעודכן עם פרסום התוצאות.

גני ילדים בסביבה

שם הגן כתובת טלפון
לאו באק אדמונד פלג 18
הגן הקסום של טובה רד"ק 20 050-670-0487
דולפין א' דרור 19 04-852-2031
דובדבנצ'ק - איגום הגנים 34
גן שושנים אנילביץ מרדכי 26 04-859-8306
גן צבר אדמונד פלג 16 04-833-7091
גן עוגן ש"י עגנון 46 04-851-6239
גן סלע שדה יצחק 24 04-851-6244
גן מריון-מיחא צה"ל 50 04-831-4850
גן ליאו באק דרך צרפת 90 04-833-1080
גן הסיגליות יונתן 9 04-851-6198
גן דפנה אדמונד פלג 18 04-833-2521
גן דולפין ב' דרור 19 04-851-6210
גן אל מנהל אנילביץ מרדכי 26 04-851-6199
גן אופק דרך אלנבי 116 04-851-6149
גן אדוה שדרה ההגנה 61 04-851-6169
*הבהרה: הסקירה שלהלן נערכה ע"י אתר מדלן ומבוססת על תוצאות בחינות המיצ"ב של משרד החינוך. המידע עלול להכיל שגיאות וליקויים. יתר על כן, שגיאות עשויות ליפול גם בערכים המוצגים של תוצאות המבחנים. למרות מאמצים רבים לבדוק את איכות ונכונות המידע, אתר מדלן אינו אחראי לנכונותו של המידע, וכל שימוש בו נעשה על אחריות המשתמש, כמפורט בתנאי השימוש. ט.ל.ח מצאתם שגיאה? דווחו לנו!