יסודות הנדל"ן: מה זה בעצם גוש חלקה ואיך מאתרים אותם?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
30/08/2020
גוש חלקה

רבים מוצאים את עצמם כשהם תוהים מה זה בעצם גוש חלקה, ואיך מאתרים גוש חלקה. כשרוצים לאתר מגרש מסוים אפשר לעשות זאת באמצעות כתובת, נקודות ציון (נ"צ) או באמצעות גוש חלקה, אבל מה בעצם עומד מאחורי צירוף המילים הזה? מומחי מדלן מסבירים.

בדומה למדינות רבות בעולם, הגוש והחלקה משמשים להגדרת יחידות שטח בישראל. בשיטה זו, שנקראת שיטת טורנס (Torrens) ואותה קיבלנו בירושה מהמנדט הבריטי, מחלקים את שטח המדינה ליחידות (גושים) ולתת-יחידות (חלקות) שגבולותיהן נמדדו וסומנו במדויק.

החלוקה הבסיסית ביותר של הקרקעות בישראל היא לגושים (יש כ-28 אלף מהם), כשכל גוש מחולק בתורו למספר משתנה של חלקות (ובמקרה של בתים משותפים גם לתת-חלקות). מאחר ולגושים ולחלקות יש מספר מזהה ייחודי, שילוב של השניים נותן זיהוי מדויק לגבי מיקום וגבולות השטח – כך שלכל מגרש ונכס יש מעין "מספר זהות" ייחודי שמגדיר את מיקומו ואת גבולותיו. 

כך אפשר לבצע רישום מפורט של הבעלויות והזכויות בכל שטח קרקע, ולפשט תהליכים של מכירה, תכנון ובנייה. מספר הגוש והחלקה משמש לכמה יישומים, כמו רישום של מכירת בתים, הגדרת שימושי קרקע מותרים וזכויות בנייה, רישום משכנתאות ועוד – כל אלה נעשים בטאבו.

איך מאתרים גוש חלקה?

בדרך כלל מזהים מבנים על פי הכתובת שלהם, אבל במקרים מסוימים צריך לדעת גם את מספרי הגוש והחלקה. אם, למשל, יש תוכנית בניין עיר (תב"ע) חדשה, ואנחנו רוצים לדעת אם גם מגרש מסוים נכלל בה –  נצטרך לדעת את מספר הגוש והחלקה, מאחר ותב"עות לא מתייחסות לכתובות אלא לגושים וחלקות. איתור גוש חלקה על בסיס כתובת יכול להתבצע במספר אתרים, כולל המרכז למיפוי ישראל (מפ"י), אתרי עיריות וועדות תכנון מקומיות.

גלו כל מה שחשוב לדעת לפני שקונים בית

פורסם לאחרונה